E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

Hint Bülbülü
Gökkuşağı İspinozu
Bengal İspinozu
Çilek İspinozu
Mozambik Kanaryası
Java Serçesi
Cordon Blue
Elmas İspinozu
Çim İspinozu
Turuncu Çulha
Yıldız İspinozu
Lavanta İspinozu
Whydah İspinozu
Baharat İspinozu

Sıkça Sorulan Sorular » BİT,PİRE VE KENELER

BİT,PİRE VE KENELER

BİT,PİRE VE KENELER
Dış parazitler içinde sayılan bu canlılar çoğu dış kuşhanelerin yanı sıra iç mekanlarda bile barınan kuşlarda görülebilmektedir.
Bitlerin kuşları etkileyen bir çok türü vardır,bu parazitlerin tespitini yapmak için mikroskobik incelemeye ihtiyaç vardır ,bitler kuştan kuşa atlayarak hatta kuştan kopan tüyden başka kuşa atlayarak bulaşmakta ve yayılmaktadırlar. Bir kuşun kopan tüyünde bir bit 4 ay canlı kalabilmektedir. Bitler kuşların tüyleri boyunca gruplar şeklinde yumurtalar bırakır ve yumurtadan çıkan bitler çeşitli (larva gibi) evrelerden geçerek konak canlının üzerinde büyür. Bit ve pireler kuşta ;
 
• Aşırı şekilde tüylerin düzeltilmesi,kaşınma
• Huzursuzluk,yerinde duramama
• Tüylerin sürekli silkelenip kabartılması
• Tahrişler
Olarak kendini belli etmektedirler,hatta bazılarında tüylerin zarar görmesi ve renk  değiştirmesi belirti olarak görülebilir.
  (siyah noktalar bitler ve kenelerdir.)
Keneler ise geceleri faaliyete geçen ve kuşların tüyleri arasında hareket eden canlılardır. Bu da kuşu huzursuz,kaşıntı içinde ve telaşlı yapmaktadır. Keneler çoğunlukla kuşların baş ve popo etrafında konumlanırlar çünkü buradaki tüyler ince ve kan damarlarına ulaşım kolaydır.
Bu kenelerin çıplak gözle görülmesi kolaydır ancak kuşunuzu karanlık basınca kontrol edilmesi gerekmektedir hatta kafesin altına beyaz bir kağıt yayarsanız sabah görünen kahverengi lekeler kenelerdir,kenelerde bitler gibi kuşta aynı belirtilere neden olurlar. Kenelerin yavruları ise gelişim esnasında kuşların baldır,göğüs ve kanat altı gibi tüylerinin altında kan emerek beslenirler ve buralarda kızarıklık ve lezyonlara neden olurlar,bu yavrular büyüyünce burayı terk ederler ve yaralar kendi kendine iyileşir.
Bu parazitlere karşı veterinerinizin önereceği anti parazitel ilaçlar ve spreyler bulunmaktadır. Bitlerin ömürleri daha uzundur ancak kenelerinki 7 günlük olarak tanımlanmaktadır,ancak ilaçlar kene yumurtalarına etki etmemektedir.
Anti paraziter ilaçların dozu veterinere danışılarak belirlenmelidir,bu tür ilaçlar oldukça narin olan yavrularda zehirlenmelere yol açmaktadır.

Toplam Okunma : 10.969
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İspinoz, Evcil Kuşlar, Java Serçesi, Kiraz İspinozu, Kesikboyun İspinozu, Elmas İspinozu, Gökkuşağı İspinozu,Whydah İspinozu, Yıldız İspinozu,Hint Bülbülü, Mozambik Kanaryası,