E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

Hint Bülbülü
Gökkuşağı İspinozu
Bengal İspinozu
Çilek İspinozu
Mozambik Kanaryası
Java Serçesi
Cordon Blue
Elmas İspinozu
Çim İspinozu
Turuncu Çulha
Yıldız İspinozu
Lavanta İspinozu
Baharat İspinozu
Whydah İspinozu

Sıkça Sorulan Sorular » İSPİNOZLARDA BESLENME

İSPİNOZLARDA BESLENME

İSPİNOZLARDA BESLENME
Biz kus severlerin öğrenmesi gereken en geniş kapsamlı ve tartışılır konulardan biri de beslenme konusudur.Genel bir tabirle kuşlarınıza ne verirseniz onun karşılığını alırsınız.
Tekdüze ve yetersiz bir beslenme düzeni kuşların zayıf,hastalıklara ve problemlere karşı savunmasız ve üremelerin basarisiz olması ile sonuçlanır.
Genelde çok yanlış bir inanış olan "kuşların yiyeceği kus yemidir" yargısını yıkmak gerekir. Yemin kuşların temel besini ve tanelerin besleyici olması doğrudur fakat sade yem karışımı protein,mineral ve yağ açısından yeterli gelmez.

İSPİNOZ YEMİ KARIŞIMINA BİR BAKIŞ:

 :beyaz darı,
 sarı darı  kırmızı darı
 kanarya yemi.  kenevir
Genel olarak beyaz darı ağırlıklı olmak üzere bu tohumlardan yapılan karışım ispinozların yem karışımıdır.Beyaz darı zebra,gouldian gibi çim ispinozlarının,sari ufak taneli darı ise diğer ufak boy mumgagalarin temel besini olarak geçmektedir.
Bu karışımın içine birçok tohum daha eklenebilir,kus çeşidi ne kadar fazlaysa yem çeşidi o kadar çok artacaktır.
Mesela kabuklu pirinç (büyük marketlerde satılan esmer pirinç) Javalara,yulaf bengallere veya muhabbet kuşlarına(kırık yulafı diğer küçük ispinozlar da yiyebilir) verilebilir.
 kabuklu pirinç kırılmış yulaf kırıklı yulafı küçük boy ispinozlar yiyebilmektedir.

Az miktarda yeme eklenecek diğer tohumlar:nijer,keten tohumu,devedikeni,cim tohumu,perilla,anason,kereviz tohumu. Yağ açışından zengin ötüş yemi olarak bilinen karışım.
 nijer tohumu yağ açısından zengindir,çok az miktarda ekleyiniz.
 perilla tohumu buruşmuş darıya benzer, doymamış yağ açısından zengindir,witte molen yem karışımında bulunmaktadır.
 Dal darı: Bunun yanında sap darılar veya başka deyişle dal darılar kuşların oldukça severek tüketeceği bir besin,bildiğimiz darı taneleri silkelenmeden satışa sunulur,kuşlar dal darılarla yerken oynayıp vakit

Toplam Okunma : 23.561
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İspinoz, Evcil Kuşlar, Java Serçesi, Kiraz İspinozu, Kesikboyun İspinozu, Elmas İspinozu, Gökkuşağı İspinozu,Whydah İspinozu, Yıldız İspinozu,Hint Bülbülü, Mozambik Kanaryası,