E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

Hint Bülbülü
Gökkuşağı İspinozu
Bengal İspinozu
Çilek İspinozu
Mozambik Kanaryası
Java Serçesi
Cordon Blue
Elmas İspinozu
Çim İspinozu
Turuncu Çulha
Yıldız İspinozu
Lavanta İspinozu
Whydah İspinozu
Baharat İspinozu

Sıkça Sorulan Sorular » NEDEN İSPİNOZ?

NEDEN İSPİNOZ?

Ulkemizde pek çok insan papağan, muhabbet kuşu besliyor ve dolayisiyle bu kuşlar daha çok tanınıyor.


Peki ya ispinozlar??
Ispinoz kelimesi küçük boyutlarda,düz ve ucu sivri gagası ile tohumları kavrayıp kırarak beslenen benzer özellikte ki kuşlara verilen genel bir isimdir. Genelde bu kuşların bülbüller ile bir akrabalığı yoktur. Bu yüzden her zaman zebra ispinozu demeyi tercih ediyoruz. Diğer isimleri ise "düzgaga" ve "tohumyiyici" lerdir.
İspinozlar Fringillidae, Ploceidae, Estrildidae ve Emberizidae gibi familyalara ayrılmıştır. Örneğin pek çoğumuzun tanıdığı saka,zebra ispinozlarının bir akrabasıdır ve Fringillidae ailesine aittir. Buradan anlayabileceğimiz gibi ispinozlar genelde kıvrık gagalı kuşlardan farklı olarak arkadaş canlısı,sesleri taklit edebilen kuşlar değillerdir.
Güzel ve narin yapılı,tüyleri başka renk ve desenlerde ve ötücü kuşlardır.


Her türün kendine özgü sarkısı ve huyları vardır. Sakalar,floryalar gibi ülkemizde bilindik ispinoz türü kuşların yanında bizim sizlere tanıtmak istediğimiz kuşlar egzotik ispinozlar denilen başka ülkelerde yaşayıp ülkemizde yeni yeni tanınan ancak oldukça popüler olan kuşlardır.


Zebra,gouldian gibi bu güzel kuşlar estrildid ispinozlar ailesinden gelmektedirler. Diğer biçimde çim ispinozları yada mumgagalar olarak adlandırırlar. Bu ispinozların Avustralyanın dışında Asya ve Afrikada yaşayan başka değişik türleri de bulunmaktadır.


Bu kuşlar evlerinde kediye köpeğe zaman ayıramayanlar için mükemmel bir seçimdir. Peki ne var bu küçük yaratıklarda ?
Ispinozlar dünyanın her yerinde değişik renk ve cinslerde bulunuyorlar. Bir ispinoz sizden çok ilgi beklemez biraz yem temiz su sakin ve havadar bir ortam (ancak cereyansız), ışık alan uçmaya izin verecek büyüklükte bir kafes..


Kıvrık gagalar gibi gürültücü değillerdir ve komşularınızı rahatsız etmezler ve ahşap yapılarınızı kemirip zarar veremezler. Yıkıcı yapıda canlılar değillerdir. Onlara yeterli büyüklükte bir kafes sağlarsanız uçmak için dışarı salmanıza gerek yoktur.

Bir işiniz bir aileniz bir meşguliyetiniz olabilir, örnegin bir papağanı ya da muhabbet kuşunu ihmal ederseniz hayvan bunalıma girer hastalanabilir ancak ispinozlar siz onunla her gün ilgilenmeseniz bile kendi hayatına devam eder.


Hayat dolu canlılardır,onları bir dakika bile izlemek yüzünüze bir gülümseme getirebilir,her gün şarkıları ve hareketlilikleri ile evinize kafeslerinden hayat coşkusu yayarlar. Esaret altında kolayca ürerler. Onların kur yapışlarını, yuvalama aktivitelerini hareketlerini izlemek büyük bir zevktir.Hele ki yavrulama zamanı yaşadığınız heyecan ve yavrularına gösterdikleri ibretlik ilgi size bambaşka duyguları yaşatacağına eminim..
Bu kuşlar yalnız yaşayanlar yada nekahat dönemindeki insanlar için terapi gibidir,aslında herkes için terapi gibi canlılardır.


Günün stresinden, hayatınızdaki sorunlardan uzaklaşmak istiyorsanız bir salmanın önüne oturmanızı yada kafeslerinde onları seyretmenizi tavsiye ederim... Sağlığınıza boylarından büyük katkı sağlayacaklarına eminim çünkü bütün hastalıların kaynağı strestir ve hayvan beslemek bütün doktorların psikologların hatta kişisel gelişim uzmanlarının tavsiye ettiği bir aktivitedir.


Eğer ailenizde küçük yaşta çocuklar varsa biraz dikkat ederek yine bu kuşlardan besleyebilirsiniz, küçük cocukları heyecanlandırıp neşelendirebilirler hemde onlara belkide hayat boyu sürecek hayvan sevgisini aşılamak için bulunmaz canlılardır. Çocuğunuza kuşun bakımı ile ilgili küçük görevler vererek sorumluluk alması ile ilgili alıştırmalar yapabilirsiniz.

Bu kuşlar doğanın bir harikasıdır kanımca hepsinin değişik ötüşleri huyları vardir ve belki bir gün ülkemizde de oldukça popüler olucaklar. Eğer böyle bir hobiye adım atmak isterseniz zebra veya bengal ispinozu edinmenizi başlangıç olarak tavsiye ederiz. Tecrübe kazandıkça diğer egzotik türleri barındırabilirsiniz.

Toplam Okunma : 50.612
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İspinoz, Evcil Kuşlar, Java Serçesi, Kiraz İspinozu, Kesikboyun İspinozu, Elmas İspinozu, Gökkuşağı İspinozu,Whydah İspinozu, Yıldız İspinozu,Hint Bülbülü, Mozambik Kanaryası,