E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

Hint Bülbülü
Gökkuşağı İspinozu
Bengal İspinozu
Çilek İspinozu
Mozambik Kanaryası
Java Serçesi
Cordon Blue
Elmas İspinozu
Çim İspinozu
Turuncu Çulha
Yıldız İspinozu
Lavanta İspinozu
Whydah İspinozu
Baharat İspinozu

İçerikler » HASTALIKLAR

HASTALIKLAR

BAKTERİLER

Önce bakterileri açıklayarak konumuza devam edelim,kuşlarda genellikle hastalıkların çoğu bakteriyel olarak ortaya çıkar. Sağlıklı kuşların bağırsaklarında çok büyük sayılarda bakteriler vardır,sağlıklı bir kuş bakterileri ele alınmak,yeme ve içme kapları,su ve hava vasıtası ile vücuduna alır. Bakterilerin çoğu bu kuşlarda eğer şu koşullar var ise hastalık oluşturur;çevresel stres faktörleri,yetersiz hijyen,yetersiz beslenme ve kötü hava sirkülasyonu.
Bu koşullarda ki bir kuşta bakteriler kan dolaşımına girerler,mide bağırsak bölümünde güç kazandıktan sonra solumun hastalıkları,hepatit ve kan zehirlenmesine neden olurlar. Doğru ilacı seçmek kuştan kan,dışkı,burun ve ağız kültürü örnekler alınmasıyla seçilir. 
Bünyesinde bakteriyel bir enfeksiyonu olan kuş ilk bakışta keyifsiz görünür ve ishal şeklinde açık sarı ve yeşil renkte dışkısı vardır. Burnundan ve gagasında cerahat gelmektedir,tedavi edilmezse kısa sürede ölür. Ancak bütün bakteriler zararlı değildir,tıpkı insanlar ve diğer canlılar gibi kuşlarda vücutlarında sindirime yardımcı bakteriler barındırırlar ve bu bakterilerden yoksun kuşlar çabucak ölür. Sağlıklı kuşlar zararlı bakteriler ile baş edebilmektedirler ancak zayıf düşmüş stres altında üreme ile meşgul,ortam değiştiren kuşlar çabuk hastalığa yakalanma riski taşımaktadırlar. Bütün bakteriyel enfeksiyonlar bulaşıcıdır,hasta gözüken bir kuş mutlaka ortamdan alınmalıdır,üreme zamanlarda bakteriler çok can alırlar ve kuşu zamanında ortamdan alamazsanız bütün sürü ve çıkan yavrularda da hastalık meydana gelecektir. 
Mutlaka veterinerinize danışın, ve elinizi çabuk tutun 
Enfeksiyon 48 saat içinde tedavi edilmezse öldürücüdür.
Çoğu zaman geniş spektrumlu antibiyotikler enfeksiyonun üstesinden gelebilmektedir ancak bütün bakterileri öldürdüğü için probiyotik tedavisi mutlaka gerekmektedir. 
Antibiyotikler mutlaka düzenli şekilde verilmelidir.

 

Kuşlarda hastalıkları önlemek için tavsiyeler işe şunlardır,
Kuşların güvenilir satıcılardan alınması,kuşların ortamının mümkün olduğunca temiz tutulması,yeterli vitamin ve mineral takviyesi,temiz hava ve temiz suyun eksik olmaması,yeni alınan bir kuşun 30 gün karantinada tutulması,kafesin zeminin temiz olması ve kafeste çok fazla sayıda kuşun asla barındırılmaması.
Taze sebze ve meyveleri kuşlarınıza veriniz,eğer bunları yemiyorlarsa bengal ispinozlarını öğretici kuş olarak kullanınız. Kuşları genç yaşlarda meyve ve sebzelerle tanıştırmak size çok şey kazandırır,hastalıklara karşı dirençli olurlar ve tedaviye daha çabuk yanıt verirler.

Toplam Okunma : 25.176
Bu Sayfaya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yorum Ekle

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Toplam 10 Puan verildi

Toplam 2 Kişi 10 Puan verdi

Bu Sayfaya Oy Verin
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İspinoz, Evcil Kuşlar, Java Serçesi, Kiraz İspinozu, Kesikboyun İspinozu, Elmas İspinozu, Gökkuşağı İspinozu,Whydah İspinozu, Yıldız İspinozu,Hint Bülbülü, Mozambik Kanaryası,