E-Bülten

İsim Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Anket

Hint Bülbülü
Gökkuşağı İspinozu
Bengal İspinozu
Çilek İspinozu
Mozambik Kanaryası
Java Serçesi
Cordon Blue
Elmas İspinozu
Çim İspinozu
Turuncu Çulha
Yıldız İspinozu
Lavanta İspinozu
Whydah İspinozu
Baharat İspinozu

İçerikler » KİRLİ POPO

KİRLİ POPO


Kuşlarda poponun kirli ve dışkı bulaşmış olması genellikle bağırsaklarında bir problem olduğunun göstergesidir. Parazitler ve bakteriyel enfeksiyonlardan şüphelenebiliriz. Dışkı tahlili için veterinere götürmeniz gereklidir. 
Kuşun popo bölgesini ılık suyla temizlemek tavsiye edilir. Kuşun popo tüylerine dışkı yapışıp birikmesi kuşlarda sıkıntı yaratabilmektedir. Bu birikimler temizlenmezse kuşu çabucak kaybedebilirsiniz. 
Temizlenme yapıldıktan sonra kuş mutlaka veterinere götürülmelidir,popunun kirlenmesi ishalle ilgili bir durumda olabilir ki bu da bakteriyel enfeksiyonların ikincil bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. 
Burada önemli olan nokta problemin tamamen giderilmesi için dışkı tahlilinin gerekli olmasıdır. Parazit yumurtaları yada bakteriyel patojenler belirlenir.
Sorun protozal kaynaklı problemlerde görülebilmektedir çünkü protozoonlar dışkı tahlili ile zor belirlenmektedir. Tecrübeli bir inceleyicinin gözünden kaçması mümkün değildir. 
Kuşlarda tıpkı insanlarda olduğu gibi diyetsel değişimler ve stres faktörleri ishale sebep olmaktadır,bunun yanında yumurta tıkanması ile de dişi kuşun poposu kirlenebilir. Bu unutulmamalıdır.

Toplam Okunma : 3.516
Bu Sayfayı Arkadaşınıza Önerin
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İspinoz, Evcil Kuşlar, Java Serçesi, Kiraz İspinozu, Kesikboyun İspinozu, Elmas İspinozu, Gökkuşağı İspinozu,Whydah İspinozu, Yıldız İspinozu,Hint Bülbülü, Mozambik Kanaryası,